School Governance

Governing Body Details 2018-19

Name

Type of Governor

Appointing body

Positions Held

Term of office expiry

Committee membership

Registered interests

Elouise Huxor

Co-opted

Governing Body

Governor since July 2010.

 Vice chair(2014 – Sept 2018

Chair of Governors Sept 2018- Present

Pupil Premium Governor

05.03.22

ALL

Parent

Also a Governor at Priory Academy (from Feb 2017)

Michal Kus

Local Authority

Local Authority

Vice Chair (Sept 18)

12.09.18

FGB

School Improvement Committee

 

Nicola Bignell

Co-opted

Governing Body

 

05.03.22

FGB

School Improvement Committee

Staff

Amanda Ratcliffe

Staff

Governing Body

 

26.03.20

ALL

 

Julie Kanaan

Co-opted

Governing Body

 

05.03.22

FGB

School Improvement Committee

Parent

Bethan Langley

Co-opted  

Governing Body

 

14.09.19

ALL

Staff

Jason M Nicolaides

Ex-Officio

Governing Body

Health & Safety Governor

23.05.21

ALL

Headteacher

Rev Emma Amyes

Co-opted  

Governing Body

SEN & Inclusion Governor

02.10.22

FGB

School Improvement Committee

 

 

Former Serving Governors within The last Twelve Months

Joanna Morrish

Co-opted

Governing Body

Governor since 2005.

Vice Chair 2010-2014

Chair of Governors 2014-Aug 2018

05.03.2022 (Resigned from post September 2018)

ALL

 

Colin Burrows

Co-opted

Governing Body

Chair of Health & Safety

05.03.2022 (Resigned from post September 2018)

 

Wife is an LSA MV School

 

Governor Committee Attendance Data 2017-2018

Please click here for the attendance data. 

Governor Committee Attendance Data 2016-2017

Please click here for the attendance data.

 

School Audit Certificates

Please use the links below to view our school audit certificates:

2015-2016

2016-2017